Stelaże i stojaki do hamaków

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O STOJAKACH I STELAŻACH NA HAMAK

Stojaki hamakowe to najprostszy i najłatwiejszy sposób na powieszenie hamaka. Posiadając stojak możesz zawiesić i ściągnąć hamak w każdym momencie i kiedy tylko zechcesz. Nie musisz posiadać umiejętności wiązania węzłów na linach lub wieszania hamaków pomiędzy drzewami lub belkami aby cieszyć się z wypoczynku. Możesz również przemieszczać hamak wraz ze stojakiem w dowolne miejsce wokół domu lub w ogrodzie. Jeśli nawet pada deszcz lub słońce grzeje zbyt mocno to możesz przenieść cały zestaw pod osłonę tarasu lub ganku.

PLUSY I MINUSY STOJAKÓW HAMAKOWYCH

PLUSY

Stojaki są mobilne. Możesz przenosić lub rozłożyć je w dowolnym miejscu, wewnątrz i na zewnątrz. Wiele stojaków hamakowych jest lekkich i łatwych do przemieszczania i rozkładania. Na stojaku o wile łatwiej i szybciej można zawiesić hamak, bez konieczności mierzenia odległości pomiędzy punktami zawieszenia i wysokości. Nie wymaga to również zastosowania dodatkowych elementów montażowych. Stojaki są dostępne z różnego rodzaju materiałów i w różnych stylach, tak aby nadawały się do aranżacji wnętrz i ogrodów, tworząc atrakcyjne miejsca wypoczynkowe. Stojaki mogą być stosowane do wielu rodzajów hamaków, zarówno z drążkami rozporowymi, jak i do klasycznych. Niektóre stojaki posiadają regulację długości i wysokości, podczas gdy inne pasują do konkretnych typów i długości hamaków.

MINUSY

Niektóre stojaki mogą być zbyt ciężkie lub zbyt duże, aby zabrać je ze sobą na kemping lub na wakacje, zwłaszcza jeśli masz zamiar wędrować lub przemieszczasz się środkami transportu publicznego. Stojaki hamakowe zajmują dużo miejsca. Wymiary są różne, ale najczęściej mają długość od 3 do nawet 5 metrów a szerokość podstawa to około 140 centymetrów. Stojaki są o wiele droższe od zestawów montażowych.

KIEDY I GDZIE SPRAWDZĄ SIĘ IDEALNE STOJAKI?

Jeśli nie posiadasz dwóch solidnych drzew lub słupków oddalonych od siebie w odpowiedniej odległości aby powiesić hamak, w takim przypadku stojak będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Możesz hamakować w dowolnym miejscu, nie martwiąc się zawieszeniem między drzewami, słupkami lub innymi punktami montażowymi. Stojaki są również przydatne dla osób, które nie radzą sobie w zawieszaniu hamaków na drzewach, wiązaniu węzłów lub instalowaniu zestawów montażowych w swoich domach lub w ogrodzie. Jeśli chcesz powiesić hamak w domu lub w mieszkaniu, możesz przenieść stojak do dowolnego pomieszczenia, oczywiście pod warunkiem że będzie odpowiednio duże. I nie będzie konieczności wiercenia dziur w ścianach lub w innych konstrukcjach.

Stojaki do hamaków idealnie sprawdzą się: W ogrodzie Na tarasie Na patio Na dużym balkonie Przy basenie Wewnątrz dużych pomieszczeń Podczas biwakowania (modele przenośne) W barach i pubach posiadających własne ogródki lub tych położonych na plaży. W hotelach i domach wczasowych, które dysponują terenem zielonym dla gości. RODZAJE STOJAKÓW Stojaki hamakowe są wykonane najczęściej na kształt łuku. Hamak jest zamocowany po obu jego końcach do haków lub regulowanych łańcuchów. Stojaki są dostępne w wielu rozmiarach i wzorach, aby spełnić Twoje potrzeby związane z hamowaniem i dekoracją.

STELAŻE DO HAMAKÓW OGRODOWYCH

Stojaki przeznaczone do użytku zewnętrznego są zwykle wykonane z drewna, stali lub nawet z rattanu. Stalowe stelaże hamakowe mają odporną na korozję powłokę która wytrzymuje wpływ czynników atmosferycznych. Drewniane stojaki są najczęściej poddane profesjonalnej impregnacji kąpielowej lub przynajmniej pokryte powłoką olejową lub bejcą o właściwościach impregnujących. Większość z nich jest wykonana z drewna świerku skandynawskiego, które jest bardzo trwałe i wytrzymałe. Certyfikat FSC jest dodatkowym atutem, świadczy on o tym że drewno pochodzi z lasów o zrównoważonej gospodarce leśnej, w którym wycinka drzew jest ściśle kontrolowana. To że stojaki są przeznaczone do użytku na zewnątrz, nie oznacza że ​​nie możesz się nimi cieszyć w domu. Jeśli masz odpowiednią ilość miejsca to śmiało po sezonie możesz przenieść zestaw hamakowy do pokoju wypoczynkowego lub salonu. W zależności od stylu aranżacji wnętrza będzie zależeć czy bardziej odpowiedni będzie stojak ze stali czy z drewna.

PRZENOŚNE STOJAKI HAMAKOWE

Stojaki na hamak zaprojektowane z myślą o biwakowaniu i częstym ich przemieszczaniu w ogrodzie oferują system szybkiego montażu i demontażu bez użycia śrub. Są wykonane ze stali, która jest zdecydowanie lżejsza od drewna i zajmują mniej miejsca po rozłożeniu, co zwiększa szanse na to że zmieści się w bagażniku samochodowym. Są osoby które podjęły się zrobienia samodzielnie stojaka stojaki DIY z rur metalowych lub PCV. Chociaż może to być tańsza opcja, stojaki DIY mogą nie być najbezpieczniejszą opcją. W takim przypadku nie ciężko stwierdzić jakie obciążenie wytrzyma hamak i czy nas nie zranią metalowe elementy jeśli pękną, o wywrotce z hamaka już nie wspominając. Musisz mieć 100% pewności, że stojak będzie stabilny i bezpiecznie udźwignie wagę użytkowników.

JAKIE OBCIĄŻENIE WYTRZYMUJĄ STOJAKI I STELAŻE?

Wszystko zależy od modelu, producenta i materiału. Przyjęło się że stojaki do hamaków jednoosobowych wytrzymują 120 kilogramów, do dwuosobowych 160 kilogramów a do rodzinnych 200 kilogramów. Jednak nie ma tu ścisłej reguły i dobrze jest przed zakupem sprawdzić dokładnie parametry hamaka i zestawić je z parametrami stojaka. Jeśli kupisz gotowy komplet to nie musisz się martwić, producent lub sklep na pewno w sposób prawidłowy stworzył hamakowy duet.

JAK ROZŁOŻYĆ STELAŻ I ZAWIESIĆ NA NIM HAMAK?

Stojaki hamakowe w zależności od modelu potrzebują od kilku do kilkunastu minut na rozłożenie. Ze względu na duże rozmiary docelowe są wysyłane w paczkach do samodzielnego montażu, oczywiście każdy posiada instrukcję, a czasem są dostępne filmy instruktażowe na stronie producenta. Są stojaki, których rozłożenie nie wymaga użycia żadnych narzędzi i śrub. Do innych wystarczą podstawowe narzędzia takie jak klucze oczkowe lub nasadowe. Ważne jest aby postępować zgodnie z instrukcją, przyda się również druga osoba do pomocy. Wyróżnić można dwa podstawowe typy mocowania hamaka do stojaka:

1) Klasyczny hak wkręcony w oba końce konstrukcji. W tym przypadku jeśli wybierzemy stojak dłuższy od hamaka to będzie konieczność zastosowania lin lub łańcuchów do przedłużenia.

2) Regulowany łańcuch zakończony karabinkiem lub hakiem typu „S”. W takim stojaku można sobie pozwolić nieco mniejszy hamak bez konieczności stosowania przedłużenia.

Zalecamy przed zakupem odpowiednie dobranie długości stojaka do długości hamaka. Jeśli nie będziecie pewni wyboru to warto skonsultować to z pracownikiem sklepu. Podczas zawieszania hamaka na stojaku, upewnij się, że: Dno hamaka wisi około 50 centymetrów od ziemi - średnia wysokość siedziska klasycznego krzesła. Łańcuch powinien zwisać pod kątem około 30 stopni, dzięki temu na punkt zawieszenia jak i na sam stojak będą oddziaływać mniejsze siły. Im bardziej naprężony, i zawieszony ciasno i na płasko hamak tym większa siła będzie oddziaływać na stojak, gdy się położysz. Czasem można spotkać stojaki na hamak, które są dedykowane do konkretnego typu hamaka; z drążkiem lub klasycznego. Jeśli w opisie nie ma tej informacji oznacza to że stojak jest uniwersalny.

KONSERWACJA I PIELĘGNACJA STOJAKÓW

Wysokiej jakości stelaże hamakowe są przeznaczone do użytku na zewnątrz i są odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz, promienie UV czy nawet pleśnie. Aby jednak Twój stojak pozostawał odporny i był w dobrej formie przez długi czas, postępuj zgodnie z zalecanymi instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji w zależności od rodzaju stojaka.

DREWNIANE STOJAKI DO HAMAKÓW

Aby zachować wygląd i odporność na wilgoć drewnianych stojaków hamakowych, należy pokryć go co jakiś czas specjalnym impregnatem, chyba że producent zaleci inaczej. Impregnacja kąpielowa zabezpiecza całą strukturę drewna, w tym przypadku dodatkowa powłoka nie koniecznie będzie potrzebna. Podczas gdy impregnaty będą chronić drewno przez cały rok, mimo wszystko należy stojak schować na zimę lub przykryć go specjalnym pokrowcem.

METALOWE STELAŻE NA HAMAK

Stalowe stelaże na hamak są odporne na warunki atmosferyczne i korozję, dlatego nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jednak aby zachować dobry wygląd na dłużej, rozważ przykrycie go na zimę pokrowcem lub schowanie do suchego pomieszczenia.

Niezależnie od tego, czy kupicie stojak do ogrodu czy do pokoju, skorzystajcie z łatwości użytkowania i najwygodniejszego sposobu na zawieszenia hamaka. Im mniej czasu poświęcicie na zawieszenie hamaka, tym więcej czasu będziecie mieli na relaks.

Kliknij i przejdź do kategorii STOJAKI DO HAMAKÓW