Stelaże i stojaki na hamak i fotel


Stelaże i stojaki do hamaków i wiszących foteli hamakowych

Idealnie sprawdzą się w domu, w ogrodzie ale przede wszystkim w miejscach gdzie nie ma możliwości powieszenia hamaka czy fotela na drzewie, suficie lub innej wytrzymałej konstrukcji. Wszystkie oferowane stelaże wykonane są z wytrzymałych materiałów o bardzo stabilnej i bezpiecznej konstrukcji, która posłuży długie lata. Posiadamy stojaki dedykowane do hamaków i foteli jednoosobowych, dwuosobowych i rodzinnych, zarówno klasycznych jak i z drążkiem.

Jaki stelaż na hamak wybrać? Drewniany czy metalowy?

Oba modele służą do zawieszenia hamaka lub fotela, niezależnie od tego z czego są wykonane. W obu przypadkach komfort wypoczynku jest taki sam, czym się więc różnią? 

Najistotniejszą różnicą (poza materiałem użytym do produkcji) jest wygląd stojaka, kwestia gustu jednak nasi klienci zdecydowanie częściej wybierają stelaże drewniane pomimo kolejnej różnicy jaką jest cena, drewniane są znacznie droższe od metalowych. Oczywiście wybór może być wymuszony stylem aranżacji lub wizją architekta. We wnętrzach w stylu industrialnym lub minimalistycznym idealnie sprawdzi się stojak metalowy, do ogrodu zdecydowanie lepszym wyborem będzie stelaż wykonany z drewna. 

Kolejną różnicą jest waga stelaża, metalowe są zdecydowanie lżejsze, dla porównania drewniany model do hamaków 2-osobowych waży 32 kilogramy a jego metalowy odpowiednik tej samej marki waży zaledwie 15 kilogramów. Warto zaznaczyć że pozostałe parametry (dopuszczalne obciążenie i gabaryty) są bardzo zbliżone lub takie same. Stelaże metalowe zajmują mniej miejsca po złożeniu, mają po prostu mniejszy przekrój łuków.

Ostatnia różnica polega na sposobie montażu i demontażu stojaka. Drewniane są skręcane śrubami i trzeba do tego użyć narzędzi, metalowe najczęściej posiadają systemy typu PlugTube, dzięki którym można złożyć stelaż szybciej i bez użycia narzędzi.

Podsumowując:

Jeśli nie zależy Ci na wyglądzie to wybierz tańszy metalowy stojak, w zamian będzie on lżejszy co odczujesz przenosząc go z miejsca na miejsce. W sytuacji gdy stojak ma być z jakiegoś powodu często składany i przewożony to również metalowy będzie lepszym wyborem, szybciej go zdemontować a opakowanie zajmuje mniej miejsca.

Drewniany stojak sprawdzi się w przypadku gdy jego miejsce ma być w ogrodzie w otoczeniu roślin i innych drewnianych konstrukcji ogrodowych, ten rodzaj idealnie wpasuje się w otoczenie i zachowany zostanie naturalny charakter aranżacji. Drewno co jakiś czas wymaga pielęgnacji, co kilka lat warto je odświeżyć i pomalować impregnatem, za to odwdzięczy się dłuższą żywotnością i przepięknym wyglądem. Stojak drewniany jest cięższy ale dzięki temu też bardziej stabilny.

Jak odpowiednio dobrać wielkość stelaża?

Zdajemy sobie sprawę że kupując po raz pierwszy stelaż do hamaka to dobór odpowiedniej wielkości nie jest taki oczywisty i budzi wątpliwości. Jak się do tego zabrać? 

W pierwszej kolejności, jeśli hamak jest z naszej oferty to większość z nich w opisie posiada informację o tak zwanej "minimalnej szerokości montażowej", dla przykładu przyjmijmy wartość 300 cm. Oznacza to że punkty zawieszenia muszą być od siebie oddalone minimum w odległości 300 cm, w tym przypadku stojak nie może być krótszy od około 320 cm, należy pamiętać że długość całkowita stojaka nie jest równa długości montażowej, kilka centymetrów zajmują haki lub inne systemy mocowania. 

Jeśli jednak w opisie hamaka nie ma informacji o minimalnej szerokości to bardzo łatwo jest ją obliczyć. W przypadku hamaków klasycznych (bez drążka) od długości całkowitej należy odjąć około 10 do 12 procent, dla przykładu hamak o długości całkowitej 350 cm będzie potrzebował minimalnie około 310 cm aby go prawidłowo zawiesić. Dla hamaków z drążkiem można przyjąć że długość całkowita równa się minimalnej szerokości, nie będzie przeszkodą jeśli mocowania stelaża będą krótsze do maksymalnie 5% od długości całkowitej hamaka. Dla przykładu dla hamaka z drążkiem o długości 350 cm będzie odpowiedni stojak o długości około 370 cm.

Stelaż może być oczywiście dłuższy od wyliczonej wartości, nie należy jednak z tym przesadzić bo może się okazać że zabraknie łańcucha do zawieszenia, co prawda można go wymienić na dłuższy lub dosztukować ale mały hamak w ogromnym stojaku nie prezentuje się zbyt ładnie.

Kolejną podpowiedzią jest nazewnictwo, często przy nazwie stelaża jest informacją że jest on do hamaków na przykład dwuosobowych.

W przypadku foteli wiszących i hamakowych stojaki należy dobrać tak aby siedzisko znajdowało się przynajmniej w odległości 25 cm nad ziemią. W tym przypadku łatwo to obliczyć posiadając długość całkowitą fotela i stelaża. Pamiętaj że fotele hamakowe lubią się po czasie rozciągać, należy uwzględnić to w obliczeniach i dodać bezpieczne 10 cm do długości fotela.

Należy również pamiętać o dopuszczalnym obciążeniu, może się okazać że mimo że hamak będzie pasował jak ulał do stelaża to jego dopuszczalne obciążenie będzie mniejsze, Często się tak dzieje w przypadku produktów nie należących do jednego producenta. Dla przykładu jeśli stojak będzie miał dopuszczalne obciążenie do 200 kg a hamak do 180 kg, to podczas użytkowania nie należy przekraczać wartości 180 kg.

Kupując w naszym sklepie oba produkty (hamak i stojak), można skorzystać z podpowiedzi w karcie produktu hamaka, są tam sugerowane akcesoria montażowe w tym również stojaki. Podane są tam modele zweryfikowane przez nas, można mieć wtedy pewność że będą pasowały. Nasz zespół weryfikuje również takie zamówienia pod kątem poprawności doboru.

Czy do stojaka należy dokupić dodatkowo akcesoria montażowe?

Wszystkie stelaże z naszej oferty posiadają już w komplecie akcesoria do montażu (połączenia hamaka ze stojakiem), często jest to opatentowany system zintegrowany ze całą konstrukcją (marka La Siesta i Amazonas). Nie ma zatem potrzeby kupna dodatkowych elementów do zawieszenia. 

W stojakach drewnianych montujemy hamak za pomocą karabinków i łańcuchów, które służą również do regulacji wysokości zawieszenia i naciągu płótna. W stojakach metalowych najczęściej montuje się hamak "na sztywno" za pomocą wpustów, część modeli posiada regulację w pionie i poziomie.

Czym się różni stojak do hamaków od stojaka do foteli?

Fotele hamakowe, fotele wiszące, bocianie gniazda i huśtawki mocowane są do jednego punktu umieszczonego nad meblem, hamaki mocuje się do dwóch punktów umieszonych z boku po obu stronach. Z racji dużych różnic w montażu stojaki również są zupełnie inaczej skonstruowane i dedykowane do konkretnego rodzaju mebli wiszących, nie ma możliwości używania ich naprzemiennie. Stojaki do foteli zajmują o wiele mniej miejsca niż te przeznaczone do hamaków, ale są od nich o wiele wyższe. W obu przypadkach oferowane są modele drewniane i metalowe.

Czym różni się tani stojak od tych oferowanych w naszym sklepie?

Różnice w cenie  stelaży hamakowych bywają duże, co ma na to wpływ? Na portalach aukcyjnych typu allegro i w popularnych marketach budowlanych znaleźć można oferty o połowę tańsze w porównaniu do naszych produktów. Jak to w przypadku każdego produktu można znaleźć coś tańszego, tyle że coś tańszego to już nie to samo. Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest jakość stojaka, a za jakością kryje się wykorzystany do produkcji surowiec, jego obróbka i produkcja. Na każdym tym etapie można zrobić coś taniej, gorszy materiał, niefachowa obróbka i produkcja przez mało doświadczonych pracowników. Nawet opakowanie może być tańsze, wtedy nie zabezpieczy odpowiednio produktu podczas transportu.

W przypadku stelaży do hamaków jakość przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkownika, często dzieci. Nieoczekiwany upadek nawet z niedużej wysokości może skończyć się poważnymi kontuzjami. Pamiętacie upadek z hamaka Marzeny Rogalskiej podczas odcinka PNŚ? To był tani stojak z marketu.

Nasze stojaki są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a producenci mają ogromne doświadczenie w ich produkcji. Poddawane są profesjonalnym testom wytrzymałościowym. Dodatkowo są objęte 2 letnią gwarancją producenta, który do wszystkich wad podchodzi z dużą odpowiedzialnością.

Wszystkie nawet najdrobniejsze części są dostępne i nawet w okresie pogwarancyjnym nie ma problemu z ich wymianą i dostępnością. Często odbieramy telefony z pytaniem o części do hamaków z marketu, niestety takie nie istnieją i po okresie gwarancji można taki produkt wyrzucić do kosza , nawet jeśli uszkodzenie jest z pozoru nie duże.

Markowe stelaże produkowane są tak by posłużyły przez długie lata nie tracąc swoich właściwości. Kupujesz raz i cieszysz się z bezproblemowego użytkowania. Zastanów się czy warto wydawać mniej na stojak, który będzie sprawiał problemy i zagrażał bezpieczeństwu Twojemu i Twoich bliskich.