By móc w pełni cieszyć się hamakiem, należy najpierw znaleźć odpowiednie dla niego miejsce. Z jednej strony powinniśmy zadbać o wystarczającą przestrzeń, z drugiej strony o odpowiedni system mocowań. Często zapomina się przy montażu hamaku, że im więcej miejsca ma on na swobodne zwisanie, tym wygodniej się w nim leży.

 

Przegląd możliwych wariantów zawieszenia:

 

Hamak rozwieszony pomiędzy drzewami

Najbardziej klasyczny wariant mocowania hamaku, to zawieszenie go pomiędzy dwoma drzewami. W zależności od wielkości hamaku, drzewa powinny być oddalone od siebie o co najmniej trzy metry oraz być na tyle silne, by utrzymać wagę Państwa ciała. W celu zawieszenia hamaku pomiędzy dwoma drzewami wymagane są dwie liny, które owija się wokół drzewa, a następnie łączy z hamakiem. Jeśli pnie drzew są nieco dalej od siebie, to liny mocujące muszą być umieszczone wyżej, aby umożliwić hamakowi swobodne zwisanie.

 

Hamak rozwieszony pomiędzy ścianami

Do zawieszenia hamaku w pomieszczeniach lub na tarasach idealnie nadają się ściany gipsowe lub betonowe. W celu umocowania hamaku do ścian wymagany jest montaż haków, które łączy się z hamakiem przy pomocy liny. W przypadku pomieszczeń o tzw. słabych ścianach dostępne są specjalne haki umożliwiające rozłożenie obciążenia na kilka odwiertów.

 

Podwieszanie hamaku na suficie

Szczególnie w dużych pomieszczeniach z niskimi sufitami, wskazane jest mocowanie haków w suficie, a nie na ścianie. Równie dobrze nadają się do tego masywne belki. Pokazane tutaj warianty mocowania hamaków można w dowolny sposób kombinować - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wyobraźnia naszych klientów nie zna granic podczas szukania idealnego miejsca na ich hamak!

 

Wymagana przestrzeń

Jeśli znaleźli już Państwo ulubione miejsce na hamak, ważnym jest sprawdzenie, czy dostępna przestrzeń jest wystarczająca dla rozmiaru danego hamaku. Wymaganą odległość pomiędzy dwoma punktami zawieszenia oraz minimalną wysokość mocowania można określić za pomocą prostego równania: wysokość zawieszenia (y) powinna wynosić połowę odległości (x). Jeśli ktoś szuka miejsca z większą odległością pomiędzy punktami zawieszenia, to należy pamiętać, by zamocować hamak nieco wyżej niż zwykle.

 

Uwaga: z każdym dodatkowym metrem odległości, system mocujący (np. hak) musi być umieszczony o 50 cm wyżej. Wskazówka: Jeśli hamak wydaje się zbyt krótki dla danego miejsca, można go wydłużyć linami, które mocujemy na każdym z końców hamaku. Przegląd: Mocowanie hamaków Swobodne opadanie materiału Jeśli hamak wisi już na swoim miejscu, to należy się upewnić czy zwisa on całkiem swobodnie. Nieobciążony hamak powinien przybierać formę łuki podobnego do kształtu banana, bo tylko wtedy wisi on idealnie. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, by w pełni cieszyć się hamakiem.

 

Wskazówka: Jeśli hamak jest zbyt krótki można go przedłużyć linami, które pozwolą mu na przyjęcie idealnej formy łuku podobnego do banana.