Hamaki

Porady i ciekawostki

Niewiele rzeczy jest tak wygodnych w życiu jak HAMAKI. Niezależnie od tego czy leżysz na plaży, nad jeziorem, czy po prostu w ogrodzie hamak zapewnia wysoki poziom relaksu.

Czy wiesz że istnieje wiele rodzajów hamaków? Istnieją różne rodzaje tkanin, które zapewniają różne poziomy komfortu i wytrzymałości. Niektóre są wytwarzane samodzielnie, podczas gdy inne wymagają pewnego rodzaju wsparcia. Znalezienie właściwego hamaka nie jest trudne, ponieważ każdy zapewni ci wysoki poziom komfortu, ale poznanie wszystkich opcji jest świetnym sposobem aby upewnić się że otrzymujesz dokładnie to, czego szukasz.

Co to jest hamak?

Zacznijmy od tego: hamak to kawałek tkaniny lub siatki zawieszony pomiędzy dwoma punktami za pomocą liny, łańcucha lub innego materiału. W czasach współczesnych hamaki są zazwyczaj używane do wypoczynku, ale przez lata były używane między innymi do snu. W rzeczywistości ich wykorzystanie często zależy od tego, w której części świata są one używane.

Kto stworzył hamak?

Na to pytanie właściwie nie można odpowiedzieć jednoznacznie ale wiadomo że hamak istniał w obu Amerykach od bardzo dawna. Jednym z pierwszych Europejczyków, którzy zauważyli hamak był Krzysztof Kolumb. Podczas swojej pierwszej wizyty na kontynencie Kolumb pisał o rdzennych Amerykanach przynoszących rzeczy do łodzi w celach handlowych. W swoich notatkach napisał że przybyli na statek w nadziei że "wymienią ich bawełnę i hamaki lub sieci, w których śpią".

Salwador

Inne kultury również mają długą tradycję używania hamaka. W Salwadorze tubylcy używali hamaków jako sposobu na zabezpieczenie ich przed trzęsieniami ziemi. Z czasem stały się częścią kultury, nie związane z żadną pojedynczą klasą społeczną. W niektórych częściach kraju mieszkańcy świętują nawet na dorocznym Festiwalu Hamaków. Jeśli odwiedzisz Salwador, rozejrzyj się za dobrym hamakiem.

Meksyk

Dalej na północ hamak staje się czymś naprawdę wyjątkowym i historycznym. Wiele wiosek na Jukatanie tworzy hamaki w stylu Majów, mimo że nie są one częścią kultury Majów. Zgodnie z zapisami hamak nie pojawił się w cywilizacji Majów aż do stu lat, zanim konkwistadorzy zdecydowali się na inwazję. W kulturze i domu hamaki to wielka sprawa. Na Jukatanie nie organizują festiwalu hamaków, ale mają je prawie w każdym miejscu, a zwłaszcza w domach.

Wenezuela

Hamak wenezuelski lub brazylijski to dzieło sztuki. W dżungli należy zachować ostrożność zarówno dla własnego bezpieczeństwa jak i dla wygody, a hamak wenezuelski ma to na uwadze. Jesteś wzniesiony ponad to gdzie wszystkie przerażające gady, płazy i zwierzęta dżungli lubią żyć, jesteś chroniony. W hamaku nie musisz się tak martwić że skorpion wbije w ciebie swoje żądło. Dodatkowo stworzono pewnego rodzaju sieci aby zapewnić bezpieczeństwo osobom śpiącym. Hamak jest wykonany z oddychającego materiału, który zapewnia dobry przepływ powietrza i zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która ma niekorzystny wpływ na tkaninę. Wynaleziono także cienką siatkę (moskitierę), aby utrzymać komary i inne owady z dala od śpiącego, co jest ważne w obszarach w których przenoszone są choroby.

Indie

Chociaż nie taki sam jak w Ameryce, hamak istniał w Indiach w podobnej formie. Używany był jednak przede wszystkim przez dzieci. W tradycyjnej indyjskiej metodzie Sari, która jest tkanym kawałkiem materiału noszonym jako ubiór przez indyjskie kobiety i wykorzystane jako hamak dla malucha. Ta dziecięca koncepcja hamaka pomaga utrzymać je z dala od bardzo gorących miejsc i zapewnia im bezpieczeństwo podczas snu.

Hamaki we współczesnych czasach

Wiele produkowanych dzisiaj hamaków wciąż przypomina stare tradycyjne hamaki ale oferuje nowoczesne udogodnienia, które czynią je bardziej wygodnymi i funkcjonalnymi. Różne style hamaków to jedno, ale fakt że istnieją różne rodzaje hamaków sprawia że ​​jest to co najmniej interesujące.

1. Hamaki sznurkowe

Gdy po raz pierwszy przeczytaliście słowo "hamak" na początku tego artykułu prawdopodobnie obraz pojawił się w waszej głowie. Jaki? Najprawdopodobniej sieć linowa umocowana między dwoma drzewami, czekała na kogoś kto się w nią wspiął i trochę się zdrzemnął. To był hamak sznurkowy, który zazwyczaj jest wykonany z lin bawełnianych lub poliestrowych a aby użytkownik nie mógł się zbytnio obrócić, ma on na każdym końcu listwę rozporową (drewniany drążek), która pomaga utrzymać płaski kształt, zamiast uginać się. Zaufaj mi, nie chcesz hamaka sznurowego bez drążka rozporowego. Z tych dwóch materiałów bawełna uważana jest za wygodniejszą ale poliester jest bardziej wytrzymały. Poliester nie jest narażony na pleśń, podczas gdy bawełna może wchłaniać wodę utrzymując ją aż zacznie powodować problemy. Ponieważ główny korpus tkaniny składa się z siatki hamak linowy nie będzie dobrym hamakiem rodzinnym.

2. Pikowane hamaki

Moim osobistym faworytem, przynajmniej w koncepcji jest pikowany hamak. Składa się on z dwóch warstw tkaniny wypchanych miękkim wypełnieniem i dzięki temu należy do najbardziej wygodnych hamaków. Taki rodzaj hamak jest najlepszą alternatywą dla tradycyjnego łóżka w sypialni, jeśli oczywiście interesuje was taka zamiana. Należy jednak pamiętać że chociaż pikowany hamak jest miękki, nie będzie on tak elastyczny jak powiedzmy hamak Majów ani żadna z jego odmian. W przypadku długiego hamaka pikowany może nie być najlepszy i może lepiej wybrać inny rodzaj i dodać własną warstwę miękkości za pomocą grubego koca lub śpiwora.

3. Hamaki Majów

Hamaki wykonane w tradycyjnym stylu Majów, o których pisaliśmy wcześniej mają wysoką wartość. Ich konstrukcja pozwala utrzymać duże ilości ciężaru będąc w stanie łatwiej dostosować się do gabarytów i kształtów użytkownika. A ponieważ nie posiadają drążka są bardzo łatwe w transporcie. Pomaga im również fakt że można ich używać w każdych warunkach pogodowych, ale będą one najdłużej służyły poza żywiołami. Mogą być dobre do podróży ale również doskonale posłużą w sypialni.

4. Hamaki brazylijskie i nikaraguańskie

Te dwie odmiany mają wiele podobieństw do hamaka Majów. Są zbudowane z wielu włókien wykonanych na krośnie, dzięki czemu są bardzo trwałe i wytrzymałe. Nie zawierają również drążków rozporowych, dzięki temu łatwiej można je zabrać w podróż, choć można znaleźć kilka brazylijskich modeli z drążkiem jeśli ktoś chce. Nikaragua używa specjalnego rodzaju splotu, który czyni go nieco mocniejszym. Podobnie jak w przypadku hamaka Majów każdy z nich świetnie sprawdzi się wewnątrz pomieszczeń.

5. Hamaki przy basenie

Jeśli wskakiwanie na hamak po wyjściu z basenu jest w twoim zwyczaju, powinieneś rozważyć zakup modelu nadzwyczaj odpornego na wilgoć. Tkanina użyta do stworzenia takiego hamaka umożliwia wodzie szybkie odparowanie, nie pozwalając jej się nagromadzić i utrzymywać we włóknach, co z pewnością przyczyniło by się do wzrostu pleśni. Co więcej, jest to świetny sposób na dodanie wizualnego zainteresowania twoim przydomowym basenem, podobnie jak dodanie ładnego dekoracyjnego dywanu w salonie.

Dbaj o bezpieczeństwo w hamaku!

Niezależnie od rodzaju hamaka ważne jest aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i innych użytkowników. Obejmuje to nie tylko utrzymanie wyglądu i komfortu hamaka, ale także upewnienie się że jest on zawieszony we właściwy sposób, aby uniknąć ryzyka zranienia się lub uszkodzenia hamaka. Aby uzyskać optymalny efekt trzeba się upewnić że odległość między dwoma punktami zawieszenia jest odpowiednia i zgodna z zaleceniami producenta. Hamak powinien być przymocowany do czegoś bardzo solidnego, takiego jak ściana z hakami jeśli wewnątrz pomieszczeń, lub słupki ogrodzeniowe lub drzewo w ogrodzie. Pamiętajcie również o odpowiedniej wysokości montażu tak aby po wejściu do hamaka nie znaleźć się na ziemi.

Montaż hamaka

Istnieje wiele sposobów aby unieść hamak w powietrze. Możesz wkręcić haki i kołki w słupki, drzewa, ściany i podobne wytrzymałe konstrukcje. Są też opcje mniej trwałe i mniej inwazyjne, na przykład zawieszenie na drzewie za pomocą pasów i lin, aby nie niszczyć kory drzewa polecamy zdecydowanie pasy, przy linach można użyć podkładek wykonanych domowym sposobem. Można również skorzystać z dedykowanego stojaka hamakowego wykonanego z drewna lub stali. Stojaki te są łatwe w montażu i można je łatwo przemieszczać z łatwością w dowolne miejsce. W pogodny dzień można go postawić w słońcu aby się opalać lub w cieniu jeśli jest zbyt gorąco. A gdy pojawią się chmury deszczowe można dalej hamakować przenosząc go na ganek lub taras. Kluczem do bezpiecznego zamocowania jest upewnienie się że masz odpowiednią ilość miejsca na hamak i to czy elementy montażowe poradzą sobie z ciężarem do jakiego jest przeznaczony. Zazwyczaj wszystkie te informacje można znaleźć w dokumentacji dołączonej do produktu, więc koniecznie spójrz na nią i przeczytaj ją dokładnie. Jeśli masz zamiar zamontować hamak na słupkach wbitych w ziemię musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Aby uzyskać optymalną wytrzymałość, słupki powinny być metalowe lub drewniane i powinny być zakopane na co najmniej 50 do 70 centymetrów w ziemi, a następnie zabezpieczone cementem. Dzięki temu każdy kto znajdzie się na hamaku nie będzie wyciągał słupków z ziemi, co stopniowo doprowadziłoby do całkowitego ich wysunięcia.

Nie kupuj dwa razy!

Hamak można w sezonie kupić w prawie każdym markecie budowlanym, ale czy są najlepsze? Z opinii naszych klientów wynika że nie są one nic warte i nie wytrzymały nawet jednego sezonu, my również zrobiliśmy test i zdecydowanie odradzamy zakup hamaka "bezimiennej" marki, która produkuje je w chinach dla sieci marketów. Poniżej 150 zł można kupić tylko produkt przypominający hamak. Nasz sklep oferuje wszystkie markowe hamaki dostępne na rynku europejskim, są to produkty ręcznie wykonane przez wyspecjalizowanych rzemieślników z Kolumbii, Brazylii, Meksyku i Indii. Wykonane technikom przekazywaną z pokolenia na pokolenie, bardzo trwałe i wygodne hamaki na lata. Marki, które możemy szczególnie polecić to: La Siesta, Amazonas, Koala, Hamaca i Jobek.

Fotele hamakowe

Jednym z największych problemów jaki ludzie mają z hamakami, jest wchodzenie w nie. Wspinanie się w do nich może być lekcją cierpliwości i prawdziwym sprawdzianem. Sztuką jest usiąść na skraju hamaka a następnie położyć się na nim. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteście wstanie przebrnąć przez ten etap (warunki fizyczne, choroby czy kalectwo) to dobrym rozwiązaniem będzie zakup fotela hamakowego. Fotele hamakowe to interesująca propozycja dla tych, którzy chcą poczuć unoszenie się bez konieczności kładzenia się. Zazwyczaj potrzebują tylko pojedynczego punktu zawieszenia w suficie lub na gałęzi drzewa, do którego można przymocować i są wyjątkowo wygodne.

Hamaki specjalne

Istnieją również inne rodzaje unikalnych lub specjalistycznych hamaków, w których nie sądzę bym kiedykolwiek miał odwagę spróbować się położyć. Widziałem jeden raz gigantyczne sieci używane jako hamaki. Sieci podobne do tych, które można spotkać pod trapezem w cyrku. Są duże i mogą pomieścić wiele osób, dzięki czemu świetnie nadają się do ogrodu dla wielu członków rodziny. Inne wciąż są zaprojektowane dla bezpieczeństwa. Wspinacze czasami używają specjalnych hamaków do spania na klifie, jeśli potrzebują przerwy lub snu. Jest to z pewnością odpoczynek zapierający dech w piersiach. Zgaduję że muszą uważać aby nie wstać i nie dotrzeć do łazienki w środku nocy.

Jak najlepiej wykorzystać hamak

Aby naprawdę cieszyć się hamakiem i unikać wszelkich możliwych negatywnych skutków ubocznych takich jak bóle, należy pamiętać o kilku wskazówkach. Czy to zdrowy rozsądek czy nie, są to sugerowane sposoby aby upewnić się że twój relaks jest na najwyższym poziomie.

Wskazówka 1: Prawidłowe zawieszenie jest najważniejsze. Jeśli twój hamak jest źle powieszony może okazać się że nie jesteś w stanie prawidłowo się w nim położyć i przekonasz się że nie dostosuje się do ciebie tak jak powinien.

Wskazówka 2: Po drugie, nie zapomnij o dodatkach. Możesz myśleć że potrzebujesz poduszki, ale jeśli używasz poduszki w łóżku będziesz potrzebować jej również w hamaku. Prawdopodobnie będziesz także potrzebował czegoś czym się przykryjesz, bez względu na to czy będzie to koc czy śpiwór.

Wskazówka 3: Kąt ułożenia jest również bardzo ważny. Patrząc na hamak łatwo zauważyć gdzie powinna znajdować się głowa i stopy. Nie wskazane jest leżeć równolegle do hamaka. Powinno się ułożyć po przekątnej abyś rozciągnąć i rozszerzyć hamak, dając sobie ogromną ilość miejsca.

Wskazówka 4: Ponieważ hamaki są zaprojektowane tak aby zapewnić dobry przepływ powietrza, zwłaszcza te które powstały w południowoamerykańskim stylu, łatwo jest zmarznąć. Wykorzystaj śpiwór lub koc aby się owinąć, zapewni to ciepło i jednocześnie ochroni przed wszelkimi robakami i moskitami.

Życie w Hamaku

Niezależnie od tego czy spędzasz wolny czas nad morzem, relaksujesz się w swoim ogrodzie i na tarasie, czy używasz hamaka jako łóżka, te cuda ludzkiej pomysłowości są naprawdę niesamowite. Hamak jest wystarczająco lekki aby zabrać go ze sobą wszędzie, wystarczająco mocny aby pomieścić więcej osób, i wystarczająco wygodny aby korzystać z niego każdego dnia. Biorąc pod uwagę wszystkie opcje wybieranie idealnego hamaka nie jest trudne. W wielu sytuacjach jeden z hamaków z Ameryki Środkowej będzie idealnym wyborem, ale nie ma nic złego w wyborze bardziej tradycyjnego modelu siatkowego, jeśli to będzie twój faworyt. Wszystko co naprawdę jest najważniejsze to znalezienie najlepszego sposobu żeby się wygodnie położyć, zrzucić buty i cieszyć się odrobiną czasu dla siebie. Hamaki są świetnymi miejscami do czytania książek, słuchania muzyki, cieszenia się naturą lub po prostu przespania nocy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz