Medytacja w hamaku

Medytacja to nie tylko przyjęcie pozycji lotosu. Medytacja to przede wszystkim proces wyłączania naszego mózgu i odcięcie się od całego świata chaosu. Spokój i odprężenie można znaleźć niemal wszędzie - w drodze do pracy, leżąc na łóżku lub na spacerze, ale żadna metoda nie jest tak łatwa i przyjemna dla początkujących medytujących jak kołysanie się w hamaku. Medytacja w hamaku to łatwy i skuteczny sposób na osiągnięcie stanu uspokojenia przebodźcowanego i rozproszonego umysłu. Dzięki medytacji hamakowej można zmniejszyć stresu, poprawić jakość snu i zwiększyć koncentrację i energię w ciągu dnia.

Czy medytacja na hamaku jest bardziej skuteczna niż jakakolwiek inna forma? Nie do końca.

Każdy powinien znaleźć metodę medytacji, która działa najlepiej. Jednak ze względu na doskonałe właściwości hamaka medytacja w nim może być znacznie łatwiejsza do osiągnięcia.

Właściwości hamaka

Kiedy zaczynasz medytować, możesz mieć trudności z unikaniem rozrywki. Twoje oczy mogą wędrować po pokoju i odciągać cię od głównego celu. Hamak jest jak otwarty kokon. Leżąc w hamaku, jesteś otoczony ze wszystkich stron cienką ścianką płótna. Zmniejsza to rozproszenie uwagi od świata zewnętrznego.

Hamaki występują w różnych kolorach, a kolory mogą mieć na Ciebie potężny wpływ. Wybierz kolor hamaka, który odnosi się do tego, jak chcesz się czuć - niebieski na uspokojenie, żółty doda energii. Otoczenie w wybranym kolorze będzie delikatnym, ale wyraźnym dla Twojego umysłu przypomnieniem celu medytacji.

Dzięki mobilności hamaka można zdobywać swoje doświadczenia medytacyjne niemal wszędzie. Są osoby, które lubią medytować na zewnątrz, otoczeni roślinnością, zapachami, śpiewem ptaków i szumem strumyka. Tego typu bodźce zewnętrzne nie powinny nikogo rozpraszać.

W hamaku można przyjąć bardzo wygodną pozycję, która nie obciążą kręgosłupa i innych partii ciała. Jest bardzo ważne by podczas wprowadzania się w stan medytacji nie czuć dyskomfortu.

Podczas medytacji może zdarzyć się, że twój umysł będzie wędrował do stresujących myśli lub niechcianych lęków.Badania wykazały, że delikatne kołysanie się w hamaku przypomina nam o dzieciństwie, kiedy to byliśmy bujani przed zaśnięciem. Stan ten powinien zapobiec wędrówce myśli do wspomnianych lęków i niechcianych myśli. Osoby, które relaksują się w hamaku osiągają spokojniejszy i głębszy sen z powodu spokoju, który przynosi kołysanie się. W ten sam sposób może poprawić twoją praktykę medytacyjną i pomóc ci uniknąć stresujących myśli.

Jak medytować w hamaku  

Wielu specjalistów poświęciło całe swoje życie na interpretację tego, czym jest medytacja. Po kilku miesiącach lub latach ćwiczeń nadal możesz mieć trudności z ustaleniem, co tak naprawdę robisz. Niezależnie od tego, medytacja jest procesem odłączania się od stresu, strachu i niepokoju . Nie oczekuj od medytacji konkretnych efektów, po prostu ją praktykuj jeśli poprawia ona jakość twojego życia.

Aby medytować w hamaku, powieś go w cichym i znanym Ci miejscu. To może być twój pokój, ogród lub mało uczęszczane miejsce w parku. Ogranicz rozproszenie uwagi, upewnij się że nic wokół nie zaburzy Twojego spokoju. Nie ma żadnych sztywnych zasad medytacji, więc weź ze sobą koc, poduszki i filiżankę gorącej herbaty lub cokolwiek innego, co uważasz za potrzebne. Jeśli chcesz włączyć muzykę to zrób to. Tylko upewnij się, że nie odciągnie cię to od osiągnięcia afirmacji. Wejdź do hamaka i poświęć tyle czasu, ile potrzeba aby znaleźć wygodną pozycję. Zamknij oczy i weź głęboki świadomy oddech. Jeśli masz trudności z wyłączaniem umysłu, skup się na rzeczach bezpośrednich - kołysaniu hamaka lub rytmie oddechu. Twoim celem nie jest drzemka, ale jeśli zaczynasz zasypiać to nie próbuj z tym walczyć. Najwyraźniej tego właśnie potrzebuje twoje ciało w tym momencie i jest częścią tego procesu.

Ustal rutynę medytacji w hamaku, aby poprawić zarówno stan psychiczny, jak i fizycznym.

Jaki wybrać hamak do medytacji?

Wybierzcie taki, w którym będziecie się czuć najlepiej. Każdy ma inne predyspozycje, dla jednej osoby będzie wygodniejszy hamak klasyczny a dla innej fotel hamakowy.

hamaku klasycznym można się położyć lub usiąść w poprzek materiału. Jeśli lubicie medytować pod gołym niebem w miejscu, w którym nie brakuje drzew do zawieszenia to z pewnością taki model będzie odpowiedni. Jeśli jednak preferujecie medytację w pokoju to ograniczeniem mogą być możliwości montażu.

hamak medytacja

Fotele hamakowe sprawdzą się idealnie podczas medytacji wewnątrz pomieszczeń, potrzebują tylko jeden punkt zawieszenia w suficie lub na belce stropowej. Taki fotel można również powiesić na drewnianym lub metalowym stojaku, taki zestaw można z łatwością przemieszczać w każde miejsce w domu lub postawić w ogrodzie lub na tarasie. W fotelu hamakowym można przyjąć pozycję siedzącą lub półleżącą, w większych modelach można zmieścić całe nogi.

medytacja fotel hamakowy

Bardzo dużą popularnością wśród osób medytujących cieszą się wiszące namioty Cacoon. Bardzo ciekawy produkt zainspirowany gniazdami ptaków Weaver. W Cacoon jest na tyle miejsca że można w nim przybrać dowolną pozycję.

cacoon namiot medytacja