Jak żaden inny przedmiot codziennego użytku, hamak odzwierciedla wyluzowany latynoamerykański styl życia. Niektórzy z Państwa mieli już na pewno okazję poznać sztukę życia typową dla Karaibów, Brazylii lub Meksyku.

 

W północno-wschodniej Brazylii, krajach Karaibów i ogólnie w tropikalnych regionach Ameryki Południowej nie można wyobrazić sobie życia bez hamaku. Mało kto wie, iż Krzysztof Kolumb odkrył nie tylko Amerykę, ale także hamak. Ze swojej słynnej podróży wrócił on do Europy z hamakiem, który szybko stał się popularny wśród marynarzy z epoki kolonialnej. Do dzisiaj hamak jest równie cenionym przedmiotem codziennego użytku wśród dzieci, par, rodzin, podróżujących oraz terapeutów. Głównym zadaniem hamaków jest zapewnianie relaksu i dobrego samopoczucia ich użytkownikom. Poza tym jest wiele innych praktycznych powodów, by opowiedzieć się za hamakiem: jest on kompaktowy, bardzo elastyczny i może być zawieszony w ciągu kilku sekund.

 

Pochodzenie hamaków

W Muzeum Złota w Bogocie można podziwiać miniaturowy hamak z czystego złota, który wskazuje na to, że hamak wywodzi się od Indian z Ameryki Środkowej i Południowej. Miejscowi szybko rozpoznali prawdziwą wartość hamaków, gdyż już przed wieloma setkami lat nazywali je "kołyską bogów." Pierwsze hamaki zostały wykonane z kory drzewa Harnack, któremu "Hamaca" (hamaki) zawdzięczają swoją nazwę.

 

Hamak podczas żeglugi

Kolumb odkrył hamaki na wyspach Bahama, gdzie 17-go października 1492 roku (w pięć dni po swoim przybyciu) stwierdził on ze zdziwieniem, że "ludzie spali w siatkach pomiędzy drzewami," co też zanotował w swoim dzienniku. Kolumb zabrał ze sobą hamak do Europy i od tego momentu stał się on bardzo cenionym i popularnym przedmiotem użytku wśród żeglarzy. Zamiast spania na mokrym, twardym, i brudnym pokładzie statku, po którym często biegało robactwo, mogli oni cieszyć się spokojnym snem w bujającym ich do snu hamaku.