Oryginalne hamaki - Zobacz jak się je produkuje

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak się wykonuje oryginalne hamaki? W tym poście poznasz w skrócie część tego procesu i zobaczysz kilka zdjęć z fabryki.

Nie jest to masowa produkcja,  jak to ma miejsce w chińskich fabrykach na zlecenie dużych sieci marketów. Oryginalny hamak jest wykonywany ręcznie w tradycyjny sposób, jego produkcja jest bardzo czasochłonna, każdy detal jest wykonywany z dużą starannością. Doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie jest tutaj kluczowe.

Dobór odpowiednich materiałów do produkcji hamaków

Nici to podstawowy "składnik" hamaka, przy ich doborze producenci zwracają szczególną uwagę na trwałość i stabilność koloru, nikt nie chce, aby jego hamak utracił kolor już pierwszego sezonu. Nici są również badane w laboratoriach, aby wykluczyć obecność substancji szkodliwych zdrowiu. Często ze względów ekologicznych kolorowe nici są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, oczywiście wszystko zależy od modelu hamaka.

Hamak - wybór nici

Przygotowanie krosna do produkcji hamaka

Nici nawijane są na rolkę krosna w różny sposób, w zależności od wzoru konkretnego modelu hamaka lub fotela brazylijskiego. Sposób nawijania ma bezpośredni wpływ na to, jaki wzór będzie na materiale. Równocześnie te same nici są nawijane na wrzeciono dla przędzy poprzecznej.

Produkcja oryginalnego hamaka
Produkcja brazylijskiego hamaka

Mało kto zgadnie, z ilu nici jest wykonany oryginalny hamak?

Mistrz krosna (bardzo szanowany zawód w Brazylii) zaczyna ustawiać krosno. Do jego zadania należy dokładnie związać około 6000 nici wzdłużnych, tak sześć tysięcy i to wszystko robi ręcznie, co zajmuje mu cały dzień pracy. Gdy krosno jest uzbrojone  w rolkę podłużnych nici, można przejść do kolejnego etapu produkcji hamaka.

Hamak ręcznie wykonany

Kilka hamaków dziennie na jednym krośnie

Na kolejnym etapie produkcji tkacz wplata nici krzyżowe, jest to bardzo czasochłonna czynność. Na jednym krośnie jest w stanie wykonać od 5 do 20 hamaków jednego dnia, ilość zależy od rodzaju hamaka. Duża liczba nitek i moc krosna mają wpływ na gęstość tkaniny hamakowej, co z kolei przekłada się na stabilność hamaka.

Krosno do produkcji hamaka
Fabryka hamaków brazylijskich

Sznurki podtrzymujące hamak

W międzyczasie wykonywane są ręcznie sznury podtrzymujące, w tej czynności wykorzystywane są tradycyjne maszyny do szydełkowania. Sznury są wykonane z tych samych nici co płótno hamaka. W dużych hamakach wykorzystuje się nieco więcej  materiału, dzięki temu sznurki są bardzo grube i potrafią wytrzymać obciążenie prawie 300 kilogramów.

Hamaki wykonane tradycyjnie
Tradycyjne hamaki
Hamak brazylijski - produkcja
Oryginalny hamak - produkcja

Hamaki już prawie gotowe

Gotowa tkanina jest cięta na kawałki a na obu końcach zakończona sznurkiem pętelkowym, całość jest obszywana kilkukrotnie szwem, który ma na celu wzmocnienie tkaniny i uodpornienie jej na rozdarcia. Sznurki wiązane są starannie do prawie gotowych hamaków, każdy sznurek ma inną długość i musi być związany w odpowiedniej kolejności, dzięki temu pętla do zawieszenia jest bardzo wytrzymała a obciążenie hamaka wyważone. Wyważenie hamaka jest bardzo ważne, zapobiega ono wypadnięciu z niego podczas zmiany pozycji.

Brazylia - Stolica hamaków
Sznury na hamak

Ekskluzywne hamaki z Macrame Veranda to prawdziwe dzieło sztuki

Dla bardziej ekskluzywnych hamaków trzeba wcześniej przygotować ręcznie tkaną makramę, są to ozdobne falbany i frędzle, które są przyszywane z boku hamaka po obu stronach. Hamaki z makramą poza funkcją wypoczynkową mogą stanowić główny element dekoracyjny w ogrodzie, a nawet w domu.

Kontrola jakości hamaka

Hamak gotowy, teraz czas na dokładne sprawdzenie całości i ocenę każdego etapu produkcji. Oczywiście każdy prototyp hamaka przed wdrożeniem do produkcji jest testowany na obciążenie i zrywanie, wszystko po to, aby zapewnić użytkownikom maksimum bezpieczeństwa.

Test wytrzymałości hamaka

Dystrybucja hamaków

Spakowane hamaki trafiają do dystrybutorów ( tak to my :)), u których można kupić oryginalny hamak brazylijski lub kolumbijski.

Oryginalne hamaki dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach. Dostępne są również hamaki wyprodukowane z odpornych na warunki atmosferyczne nici. Jeśli nie wiesz, jaki hamak będzie odpowiedni do Twoich potrzeb, nie wahaj się skontaktować z nami, a na pewno pomożemy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz