Hamaki w placówkach edukacyjnych

Popularność hamaków w Polsce rośnie z roku na rok zarówno wśród osób prywatnych jak i placówek publicznych, a zwłaszcza placówek oświatowych. Każdego roku zwraca się do nas coraz więcej przedstawicieli szkół, przedszkoli, a także uczelni wyższych. Nic w tym dziwnego, placówki, które zdecydowały się na zakup hamaków podniosły standardy i zasłużyły na miano innowacyjnej placówki, a wieści o zaletach hamaków rozchodzą się bardzo szybko wśród nauczycieli i pedagogów. Jeśli zaciekawił Cię temat hamaków w szkole, to zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, w którym dowiesz się nieco więcej na ten temat.

Hamaki w szkołach i na uczelniach mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla uczniów, jak i studentów. Oto kilka najistotniejszych korzyści:

 1. Relaks, redukcja stresu i wsparcie dla zdrowia psychicznego: Hamaki zapewniają wygodne miejsce do odpoczynku i relaksu, co może pomóc uczniom i studentom w redukcji stresu związanego z nauką i obowiązkami szkolnymi. Udowodniono, że korzystanie z hamaków może pomóc w zmniejszeniu objawów stresu i poprawie ogólnego samopoczucia.

 2. Poprawa koncentracji: Korzystanie z hamaków może pomóc w zwiększeniu koncentracji poprzez zapewnienie uczniom i studentom komfortowego miejsca do nauki i skupienia.

 3. Zachęta do aktywności fizycznej: Hamaki mogą zachęcać do aktywności fizycznej poprzez wygodne miejsce do relaksu po aktywności sportowej lub zajęciach wychowania fizycznego.

 4. Poprawa atmosfery i klimatu szkolnego: Hamaki mogą stworzyć przyjazne, relaksujące i inspirujące środowisko, które wpłynie pozytywnie na uczniów i studentów.

 5. Zachęta do interakcji społecznej: Hamaki mogą służyć jako miejsca spotkań i rozmów, co wzmacnia więzi między uczniami oraz studentami.

Hamaki można zawiesić w szkołach i na uczelniach w różnych miejscach, takich jak:

 • Klasopracownie: Można zawiesić hamaki w specjalnie przystosowanych przestrzeniach do relaksu i nauki.

 • Biblioteki: Można stworzyć strefy z hamakami w bibliotekach, gdzie uczniowie i studenci będą mogli odpocząć i skupić się na nauce.

 • Korytarze szkolne: Korytarze i przestrzenie wspólne to doskonałe miejsce na odpoczynek podczas przerwy, oczywiście, pod warunkiem że są dobrze nadzorowane.

 • Miasteczka akademickie: Można umieścić hamaki na terenach miasteczek akademickich, zapewniając studentom wygodne miejsca do relaksu między zajęciami.

 • Gabinet psychologa i pedagoga szkolnego:  Wizyta u psychologa lub pedagoga szkolnego nie rzadko wywołuje stres, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce niż hamak na tego typu okoliczności.

 • Ogrody sensoryczne i sale SI: Hamaki i fotele hamakowe w szkołach specjalnych to doskonałe wsparcie terapii dla dzieci i młodzieży z różnego rodzaju zaburzeniami i upośledzeniami. Zobacz, jak udało się stworzyć taki ogród w Piekarach Śląskich:http://www.zsspiekary.pl/baza-szkoly/%f0%9f%8c%bbszkolny-ogrod-botaniczno-sensoryczny/ i http://www.zsspiekary.pl/oferta-szkolna/uroczyste-otwarcie-ogrodu-botaniczno-sensorycznego/

Jeśli szkoła lub uczelnia rozważa wprowadzenie hamaków, ważne jest, aby przestrzegać odpowiednich standardów bezpieczeństwa i zapewnić odpowiedni nadzór, aby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw.

Oprócz standardowych korzyści, takich jak relaks, redukcja stresu i poprawa koncentracji, hamaki w szkołach i na uczelniach mogą być wykorzystane w różnorodny sposób, aby wspierać rozwój uczniów i studentów. Oto kilka dodatkowych sposobów wykorzystania hamaków w środowisku edukacyjnym:

 1. Przestrzeń do kreatywności: Hamaki mogą stworzyć unikatowe otoczenie sprzyjające kreatywności, co może pomóc w rozwijaniu umiejętności "problem solvingu" i innowacyjnego myślenia.

 2. Terapia z wykorzystaniem hamaków: W niektórych przypadkach (głównie szkoły specjalne), hamaki mogą być wykorzystane jako narzędzie terapeutyczne do wspierania uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi, takimi jak ADHD czy zaburzenia sensoryczne. 

 3. Integracja z programami edukacyjnymi: Nauczyciele i wykładowcy mogą wykorzystać hamaki w ramach lekcji, jak również do organizacji grupowych dyskusji czy sesji kreatywnego myślenia.

 4. Wykorzystanie w zajęciach praktycznych: Nauczyciele i wykładowcy mogą wykorzystać hamaki jako część zajęć praktycznych, takich jak zajęcia terenowe czy lekcje dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

 5. Integracja z programami zdrowego stylu życia: Przy wprowadzaniu hamaków do środowiska edukacyjnego można również podkreślić znaczenie aktywnego trybu życia i zdrowia psychicznego wśród uczniów i studentów.

Potencjalne wyzwania:

 1. Bezpieczeństwo: Konieczne jest zapewnienie, aby hamaki były prawidłowo zamocowane i bezpieczne dla użytkowników. Nadzór dorosłych może być konieczny, aby uniknąć wypadków.

 2. Zarządzanie przestrzenią: Wprowadzenie hamaków do środowiska szkolnego wymaga odpowiedniego planowania przestrzennego, aby uniknąć zatłoczenia lub zakłóceń podczas zajęć.

Wprowadzenie hamaków do środowiska szkolnego i akademickiego wymaga przemyślanej strategii, która uwzględnia korzyści oraz potencjalne wyzwania związane z tą inicjatywą. Istotne jest, aby wprowadzić program edukacyjny dotyczący bezpiecznego korzystania z hamaków, aby zapewnić, że uczniowie i studenci są świadomi zasad bezpieczeństwa.  Ważne jest również dostosowanie oferty hamaków do różnorodnych potrzeb uczniów i studentów, uwzględniając np. różne rozmiary i typy hamaków, aby każdy mógł korzystać z tej formy relaksu.

Podsumowując, hamaki w środowisku edukacyjnym mogą stanowić ciekawe wsparcie dla procesu uczenia się, a ich wprowadzenie wymaga uwzględnienia zarówno aspektów praktycznych, jak i pedagogicznych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz