Hamaki - Czy wiecie że...

1) W brazylijskim szpitalu w Marilii pracownicy opracowali innowacyjny sposób kładzenia noworodków do snu i odpoczynku. Jak się pewnie domyślacie w szpitalu tym niemowlaki śpią w hamakach zamiast w tradycyjnych łóżeczkach. Pielęgniarki są przekonane że miniaturowe hamaki przypominają przebywanie w macicy matki i zachowują naturalną pozycję płodową. W przypadku wcześniaków przebywających w hamakowych inkubatorach zauważono że ich rozwój ogólny, przyrost masy i funkcje wzrokowe są przyśpieszone. Hamaki wykonane są z tkaniny flanelowej, która jest bardzo często zmieniana i utrzymywana w higienicznej czystości. Nie ma obiektywnych badań potwierdzających tę metodę, jeśli jednak zdecydujecie się na położenie swojego malucha w hamaku to koniecznie zadbajcie o jego bezpieczeństwo. 

2) Największy hamak na świecie został stworzony przez producenta gier King Digital Entertainment w celu przyciągnięcia klientów. Hamak mierzy ponad 20 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości, podobno może pomieścić 170 osób. Został zaprezentowany w 2015 roku w New Jersey i trafił na listę Guinnessa w kategorii największego hamaka na świecie. Gratulujemy!

3) Co roku we włoskich Alpach odbywa się międzynarodowe spotkanie Highline Meeting. Śmiałkowie nawet przez kilka godzin spędzają czas w hamakach powieszonych nad przepaścią, którą dzieli do ziemi 150 stóp. W tym czasie rozmawiają, żartują, grają na gitarach, śpiewają a nawet śpią. Każdy uczestnik posiada oczywiście zabezpieczenie, ale muszą zaufać stalowej linie rozciągniętej nad przepaścią. Są nawet śmiałkowie, którzy opuszczają swoje hamaki i spacerują na linie. Organizatorem festiwalu jest marka produkująca hamaki survivalowe Ticket To The Moon (Bilet na księżyc).

4) Nazwa hamak pochodzi od drzewa Hamack. Majowie prawdopodobnie jako pierwsi wymyślili wiszące łóżko, które teraz nazywamy „hamakiem”. Są wyjątkowo wygodne, przewiewne a także chronią przed wężami i innymi jadowitymi zwierzętami. Genialny wynalazek rozprzestrzenił się w Ameryce Południowej i Środkowej. Najczęściej hamaki były wytwarzane z tkanej kory drzewa Hamack - stąd nazwa „hamacas”, jak nazywali je rdzenni mieszkańcy Karaibów w języku Taino. Ostatecznie „hamaca” została podsłuchana przez słynnego włoskiego odkrywcę…

5) Odmiana rzeczownika hamak przez przypadki. Niestety często popełniane są błędy z użyciem hamaka :)

Przypadek / Liczba pojedyncza / Liczba mnoga

Mianownik (kto? co?): hamak hamaki

Dopełniacz (kogo? czego?): hamaka hamaków

Celownik (komu? czemu?): hamakowi hamakom

Biernik (kogo? co?): hamak hamaki

Narzędnik (z kim? z czym?): hamakiem hamakami

Miejscownik (o kim? o czym?): hamaku hamakach

Wołacz (hej!): hamaku hamaki

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz