Montaż fotela hamakowego

Po wielu godzinach poszukiwań i porównań różnych modeli i kolorów zdecydowaliście się wreszcie na zakup wymarzonego fotela hamakowego, kurier doręczył przesyłkę a Wy z podekscytowaniem ją odpakowujecie cały czas myśląc że już za kilka minut siądziecie i zrelaksujecie po raz pierwszy w "czymś takim". Niestety nagle dobry nastrój przerywa Wam fakt że do fotela nie jest dołączone nic, za pomocą czego można go powiesić, jedyne co posiadacie to sufit. No i fotel. Niestety zdecydowana większość producentów foteli hamakowych i wiszących nie oferuje ich w komplecie z elementami montażowymi, które trzeba dokupić osobno. Jeśli znaleźliście się w takiej sytuacji i koniecznie chcecie powiesić fotel jeszcze dzisiaj to jest jedno wyjście, usiąść na fotelu w samochodzie i pojechać do najbliższego marketu budowlanego.

Czego tam szukać? Będzie potrzebny tak zwany hak huśtawkowy, lina polipropylenowa i ewentualnie karabinek.

Hak huśtawkowy to koszt około 7 złotych, jeśli jest wybór to najlepiej wybrać możliwie jak największy.

hak huśtawkowy

Lina pleciona poliestrowa to koszt w granicach 4 do 5 złotych za metr, jeśli Wasz pokój nie przekracza standardowej wysokości to wystarczą 2 metry plus 1 metr dla pewności i aby nie jeździć dwa razy, jeśli lina okaże się za długa to bez problemów skrócicie ją nożem do tapet, koniec liny dobrze jest zabezpieczyć przed strzępieniem opalając go ostrożnie zapalniczką. Lina powinna mieć średnicę od 8 do 12 mm, najlepsza będzie 10 mm.

lina do zawieszenia fotela

Za karabinek trzeba zapłacić około 10 złotych, stosowane są one w budownictwie i wspinaczce górskiej, najbardziej odpowiedni to taki o długości 9-10 cm. Do zawieszenia fotela hamakowego nie jest on wymagany, jednak jeśli nie chcecie rozwiązywać liny lub wchodzić na drabinę i odczepiać ją od haka za każdym razem kiedy chcecie zdjąć fotel, to z pewnością się przyda.

karabinek montaż fotela

Wiertarka (najlepiej z udarem pneumatycznym) to koszt minimum 300 zł :) więc jeśli jej nie posiadacie to podzwońcie po znajomych i rodzinie, na pewno ktoś pożyczy.

Wszystkie wyżej wymienione elementy najczęściej są dostępne w każdym dużym markecie.

Jaki jest minus tak skompletowanego zestawu montażowego? Niestety w marketach często nie jest podana wytrzymałość tych elementów i nie posiadają widocznych atestów, dlatego jeśli fotel ma użytkować dziecko to proszę się zastanowić dwa razy, może warto wstrzymać się z montażem kilka dni i zakupić atestowany zestaw dedykowany przez producenta.

Jeśli posiadacie już wszystkie elementy to czas przystąpić do montażu fotela! Bardzo istotną kwestią jest dokładne ustalenie przestrzeni w pokoju, w której fotel będzie zawieszony. Biorąc pod uwagę że można go rozbujać, trzeba zachować odpowiednią odległość od ścian i mebli. Przed rozpoczęciem wiercenia dobrze jest z pomocą drugiej osoby przyłożyć hak z zawieszonym fotelem do sufitu i dokładnie ustalić miejsce gdzie hak będzie wkręcony, pozwoli to uniknąć szpachlowania i łatania zbędnych dziur. Teraz wystarczy wejść na drabinę i wywiercić otwór, pamiętajcie o odpowiednim doborze średnicy wiertła, która musi idealnie pasować do średnicy koszulki rozporowej haka. Jeśli powstał już otwór w suficie to kolejnym krokiem jest włożenie do niego koszulki (można delikatnie wbić ją młotkiem) i wkręcenie haka, najlepiej użyć do tego śrubokręta wkładając go w oczko prostopadle do gwintu. Pozostaje jeszcze odpowiednio związać linę, można dla pewności związać ją tworząc okrąg, wtedy fotel zawieszony będzie na podwójnej linie. Poniżej przykład wiązania węzła.

wiązanie liny

Teraz wystarczy włożyć jeden koniec liny w oczko haka a drugi koniec do karabina, który wpinamy do zamkniętej pętli lub metalowego oczka (w zależności od modelu) znajdującego się w fotelu. Jeśli chcecie zawiesić fotel na drewnianym stropie to procedura wygląda identycznie, z tą różnicą że hak musi być przeznaczony do montażu w drewnie.

No i gotowe! Można już usiąść wygodnie w fotelu i odpocząć po ciężkiej 20 minutowej pracy.

Jeśli czytacie nasz wpis przed zakupem fotela i zamierzacie zakupić markowy zestaw montażowy to zapraszamy do działu z akcesoriami AKCESORIA DO MONTAŻU FOTELA HAMAKOWEGO

W razie wątpliwości lub pytań chętnie pomożemy. Montaż dedykowanych zestawów nie różni się w zasadnie od wyżej opisanego, niektóre marki hak zastępują innymi elementami, które wkręca się do sufitu za pomocą nie jednego a kilku mniejszych kołków rozporowych. Szczególnie polecamy akcesoria do montażu foteli i hamaków marki La Siesta, które posiadają certyfikat TUV i wytrzymują duże obciążenia.